KAZIMIERZ DOLNY

To wyjątkowe miasto ma niezwykle ciekawą historię, w której zapisały się imiona polskich królów. Początki osady sięgają XI wieku. Na jednym ze wzgórz istniała osada zwana Wietrzną Górą należąca do zakonu benedyktynów. Pod koniec XII stulecia król Kazimierz Sprawiedliwy przekazał ją norbertankom z podkrakowskiego Zwierzyńca, a w 1325 roku Władysław Łokietek ufundował kościół parafialny. Założenie miasta oraz budowę zamku obronnego przypisuje się Kazimierzowi Wielkiemu. Północną część rynku pozostawiono bez zabudowy. Dzięki temu do dzisiaj rynek otwarty jest na farę i zamek. Roztaczający się stąd widok często jest podziwiany przez malarzy i turystów.

Złoty wiek Kazimierza skończył się w lutym 1656 roku wraz ze spaleniem miasta i zamku przez króla szwedzkiego Karola Gustawa. Powtarzające się przemarsze wojsk i późniejsza zaraza przyczyniły się do upadku miasta. Zaczęło się ono ponownie rozwijać od końca XIX wieku, kiedy Kazimierz Dolny stał się miejscowością wypoczynkową. W okolicznych wąwozach zaczęły powstawać wille i pensjonaty dla letników.

Najsłynniejszym zabytkiem Kazimierza jest kościół farny św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja pochodzący z końca XVI wieku. Znajdują się w nim organy w modrzewiowej oprawie z 1620 roku – jedne z najstarszych w Polsce, a także stalle z pierwszej połowy XVII wieku i rokokowa ambona z 1615 roku. Fara zbudowana jest z wapienia. Ten łatwy w obróbce miejscowy materiał pozwalał na tworzenie wyjątkowo bogatych zdobień. Możliwości te wykorzystali także budowniczowie kazimierzowskich kamienic, których fronty stanowią małe dzieła sztuki. W Kazimierzu warto odwiedzić także kościół św. Anny oraz zespół klasztorny reformatów.

źródło:pielgrzymki.org.pl

Całkowity dochód z pielgrzymek przeznaczony jest na wsparcie misji mariańskich
Ain KaremAkko (Akka)AkwizgranAlcobacaAljustrelAmsterdamAndrzejewoAnkaraAntiochia PizydyjskaArsAsyżAvignonBalsamaoBanneuxBatalhaBazylika Cudu Rozmnożenia Chleba i RybBazylika Santa Maria MaggioreBazylika św. Jana na LateranieBazylika św. Pawła za MuramiBazylika św. PiotraBelgiaBerlinBetaniaBiałystokBragaBrukselaBydgoszczCarcassonneCastel GandolfoCezarea Filipowa (Banias)Cezarea NadmorskaChocimCoimbraCuernavacaCzechyCzernaCzerwińskCzęstochowaCzortkówDuklaEfezEmmausFatimaGalileaGdańskGietrzwałdGoźlinGóra BłogosławieństwGóra KuszeniaGóra MojżeszaGóra Oliwna – Góra TaborGórskGrota EliaszaGuadelupeHajfaHulaJaffaJardenitJaszczurówkaJerozolimaJerychoJezioro Galilejskie tj. GenezaretKafarnaumKalwaria PacławskaKalwaria ZebrzydowskaKamieniec PodolskiKana GalilejskaKapadocja – Kaplica SykstyńskaKatakumby Świętego KalikstaKazimierz DolnyKevelaerKigali KlembówKoloniaKomańcza – Konya (Ikonium) – Kościół Kazania na GórzeKościół Prymatu PiotraKościół Rozesłania Apostołów („Domus Galilaeae”)Kowno Kraków ŁagiewnikiKraków MogiłaKrzemieniecLa SaletteLancianoLaodycea – Lawra PoczajowskaLeżajskLisieuxLitwa (Ostra Brama - Wilno)LizbonaLoretoLourdes –  ŁomżaLudźmierz  – ManopelloMariampolMariankiMassadaMiletMonrealeMonte CassinoMonte San AngeloMont-Saint-MichelMuzea WatykańskieMuzeum Yad Vashem NazareNazaretNeversNiepokalanówOboryOkopy św. TrójcyOleskoOrawkaOstrówekParay-le-MonialParyżPelplinPergamon (Bergama) PłockPoczajówPodegrodziePortoPragaPueblaPustynia NegewQumran Remera RuhondoRóżanystokRwanda (Kibeho)RywałdSan Giovanni RotondoSantaremSantiago de CompostelaSintraSkała PodolskaSokółkaStambułStary SączStoczek WarmińskiStudzienicznaSuchowolaSupraślSwarzewoSykomora ZacheuszaSynagoga Grobu DawidaSzawleŚwięta LipkaŚwięta WodaTabghaTaorminaTarsTomarToruńToursTrembowlaTrojaTrokiTurcjaTyberiadaUkraina (Lwów)ValinhosWadowiceWatykanWejherowoWesterplatteWieczernik i Bazylika Zaśnięcia NMPWigryWłocławekZakopaneZakopane CyrhlaZakroczymZbarażZiemia ŚwiętaZuzelaŻółkiew