MARIANKI

W Mariankach pochowany jest błogosławiony ojciec Stanisław Papczyński – założyciel zakonu marianów. Zmarł on w tym miejscu w 1701 roku. Od tej pory do jego grobu pielgrzymują wierni, prosząc błogosławionego o wstawiennictwo, szczególnie w intencji bliskich zmarłych oraz osób uzależnionych od alkoholu.

Ojciec Stanisław żył w XVII wieku, kiedy Polskę pustoszyły wojny. Towarzyszył wojskom polskim w kampanii wojennej przeciw Turkom w 1674 roku. Wielokrotnie widział, jak ludzie umierają nieprzygotowani na spotkanie z Bogiem. Dlatego za swoją szczególną misję uznał niesienie pomocy duszom czyśćcowym. Ten charyzmat tchnął również w założoną przez siebie rodzinę zakonną. Początkowo wstąpił do zgromadzenia pijarów, jednak w 1670 poprosił o zwolnienie ze ślubów i przystąpił do zakładania nowego dzieła apostolskiego. W rok później przyjął biały habit na cześć Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny i założył pierwszą wspólnotę w Puszczy Korabiewickiej. Od tego momentu liczy się historię Zgromadzenia Księży Marianów. Niedługo później biskup poznański Stefan Wierzbowski zaprosił marianów do tworzonej właśnie Nowej Jerozolimy (obecnie Góra Kalwaria). Ojciec Stanisław sprawował opiekę duszpasterską nad pielgrzymami. Wkrótce jednak zaczął chorować. Dożył jeszcze zatwierdzenia marianów jako zakonu o ślubach uroczystych składanych na pochodzącą z Francji Regułę 10 Cnót NMP. W 1992 roku zatwierdzono dekret o heroiczności jego cnót. Beatyfikacja odbyła się 16 września 2007 w Licheniu.

Za najważniejszą swoją misję ojciec Stanisław uważał apostolstwo. Uważał, że głoszenie Dobrej Nowiny to najpiękniejszy sposób czynienia miłosierdzia. Bardzo leżało mu na sercu szerzenie czci Maryi Niepokalanej, niesienie pomocy duszom w czyśćcu cierpiącym oraz trzeźwość narodu. Już dwa wieki przed ogłoszeniem dogmatu o Niepokalanym Poczęciu mówił: Wierzę we wszystko, w co wierzy święty Kościół rzymski, a przede wszystkim wyznaję, że Najświętsza Matka Boża Maryja została poczęta bez zmazy pierworodnej. Nawiedzając jego grób, możemy zawierzyć naszą drogę wiary wstawiennictwu tej, której błogosławiony Stanisław oddawał tak wielką cześć. Patrząc na jej życie w wielkim zaufaniu do Pana Boga i na wielkie rzeczy, które Pan iej uczynił, widzimy, jak niesamowite dary chce On dawać tym, którzy współpracują z Jego łaską. Całe życie błogosławionego było patrzeniem na Maryję. To dla nas zachęta, byśmy zawsze kierowali nasz wzrok ku Niepokalanej, prosząc o łaskę naśladowania jej swoim życiem, tak jak robił to ojciec Stanisław.

źródło:pielgrzymki.org.pl

Całkowity dochód z pielgrzymek przeznaczony jest na wsparcie misji mariańskich
Ain KaremAkko (Akka)AkwizgranAlcobacaAljustrelAmsterdamAndrzejewoAnkaraAntiochia PizydyjskaArsAsyżAvignonBalsamaoBanneuxBatalhaBazylika Cudu Rozmnożenia Chleba i RybBazylika Santa Maria MaggioreBazylika św. Jana na LateranieBazylika św. Pawła za MuramiBazylika św. PiotraBelgiaBerlinBetaniaBiałystokBragaBrukselaBydgoszczCarcassonneCastel GandolfoCezarea Filipowa (Banias)Cezarea NadmorskaChocimCoimbraCuernavacaCzechyCzernaCzerwińskCzęstochowaCzortkówDuklaEfezEmmausFatimaGalileaGdańskGietrzwałdGoźlinGóra BłogosławieństwGóra KuszeniaGóra MojżeszaGóra Oliwna – Góra TaborGórskGrota EliaszaGuadelupeHajfaHulaJaffaJardenitJaszczurówkaJerozolimaJerychoJezioro Galilejskie tj. GenezaretKafarnaumKalwaria PacławskaKalwaria ZebrzydowskaKamieniec PodolskiKana GalilejskaKapadocja – Kaplica SykstyńskaKatakumby Świętego KalikstaKazimierz DolnyKevelaerKigali KlembówKoloniaKomańcza – Konya (Ikonium) – Kościół Kazania na GórzeKościół Prymatu PiotraKościół Rozesłania Apostołów („Domus Galilaeae”)Kowno Kraków ŁagiewnikiKraków MogiłaKrzemieniecLa SaletteLancianoLaodycea – Lawra PoczajowskaLeżajskLisieuxLitwa (Ostra Brama - Wilno)LizbonaLoretoLourdes –  ŁomżaLudźmierz  – ManopelloMariampolMariankiMassadaMiletMonrealeMonte CassinoMonte San AngeloMont-Saint-MichelMuzea WatykańskieMuzeum Yad Vashem NazareNazaretNeversNiepokalanówOboryOkopy św. TrójcyOleskoOrawkaOstrówekParay-le-MonialParyżPelplinPergamon (Bergama) PłockPoczajówPodegrodziePortoPragaPueblaPustynia NegewQumran Remera RuhondoRóżanystokRwanda (Kibeho)RywałdSan Giovanni RotondoSantaremSantiago de CompostelaSintraSkała PodolskaSokółkaStambułStary SączStoczek WarmińskiStudzienicznaSuchowolaSupraślSwarzewoSykomora ZacheuszaSynagoga Grobu DawidaSzawleŚwięta LipkaŚwięta WodaTabghaTaorminaTarsTomarToruńToursTrembowlaTrojaTrokiTurcjaTyberiadaUkraina (Lwów)ValinhosWadowiceWatykanWejherowoWesterplatteWieczernik i Bazylika Zaśnięcia NMPWigryWłocławekZakopaneZakopane CyrhlaZakroczymZbarażZiemia ŚwiętaZuzelaŻółkiew