MONT-SAINT-MICHEL

Legenda głosi, że w 709 roku biskupowi Avranches, świętemu Aubertowi, objawił się Michał Archanioł. Prosił o zbudowanie kościoła na skale. Biskup dwukrotnie zlekceważył jego prośbę. Zmienił zdanie dopiero wtedy, kiedy święty, dotknąwszy palcem biskupiej głowy, wypalił w niej dziurę. Biskup-niedowiarek pozostał przy życiu i wypełnił wolę archanioła. Jego czaszka z otworem przechowywana jest do dziś w katedrze w Avranches.

Podczas budowy świątyni również działy się niespotykane rzeczy. Zarys fundamentów wyznaczyła poranna rosa. Skradziona krowa pojawiła się nagle tam, gdzie powinien być położony pierwszy złom granitu, a trzymane na rękach niemowlę odsunęło stopami głaz zagradzający drogę. Ponownie ukazał się też archanioł Michał, który wskazał źródło słodkiej wody.

Wzgórze św. Michała znajduje się na wyspie. Dlatego też pierwsza nazwa sanktuarium brzmiała Mons Sancti Michaeli in periculo mari (Wzgórze Świętego Michała w niebezpiecznym morzu). Dzieje tego miejsca po wybudowaniu kościoła także są dosyć barwne. Po północnej stronie wyspy w początkach XIII wieku wybudowano gotycki klasztor La Merveille (fr. cud). W 1256 i 1264 roku pielgrzymki do opactwa na Mont Saint-Michel odbył król Ludwik Święty.

Bogactwo nowego opactwa oraz prestiż sanktuarium przyciągały tłumy pielgrzymów, co trwało aż do okresu reformacji...

U stóp sanktuarium powstało miasteczko oferujące pielgrzymom gościnę. Opactwo nieprzerwanie cieszyło się względami książąt normandzkich, a następnie królów Francji. W czasie wojny stuletniej zostało opasane nowym pierścieniem murów obronnych. Z rokiem 1791, w następstwie rewolucji francuskiej, ostatni mnisi zostali wydaleni z opactwa, które zostało zmienione w więzienie. Począwszy od 1793 roku przetrzymywano w nim ponad trzystu księży odmawiających przyjęcia nowej konstytucji cywilnej. W 1863 więzienie zamknięto, a opactwo przeszło w ręce biskupa z Coutances. Z okazji tysięcznej rocznicy powstania przypadającej na rok 1966 niewielka liczba zakonników znów osiedliła się w klasztorze.

Architektura sanktuarium oraz zatoka z dużymi pływami morskimi sprawiają, iż jest to jedno z najchętniej odwiedzanych miejsc w Normandii. Miejsce to zwiedza rocznie średnio 3,2 mln osób, co powoduje, że jest to po Paryżu najczęściej odwiedzana atrakcja turystyczna we Francji.

źródło:pielgrzymki.org.pl

Całkowity dochód z pielgrzymek przeznaczony jest na wsparcie misji mariańskich
Ain KaremAkko (Akka)AkwizgranAlcobacaAljustrelAmsterdamAndrzejewoAnkaraAntiochia PizydyjskaArsAsyżAvignonBalsamaoBanneuxBatalhaBazylika Cudu Rozmnożenia Chleba i RybBazylika Santa Maria MaggioreBazylika św. Jana na LateranieBazylika św. Pawła za MuramiBazylika św. PiotraBelgiaBerlinBetaniaBiałystokBragaBrukselaBydgoszczCarcassonneCastel GandolfoCezarea Filipowa (Banias)Cezarea NadmorskaChocimCoimbraCuernavacaCzechyCzernaCzerwińskCzęstochowaCzortkówDuklaEfezEmmausFatimaGalileaGdańskGietrzwałdGoźlinGóra BłogosławieństwGóra KuszeniaGóra MojżeszaGóra Oliwna – Góra TaborGórskGrota EliaszaGuadelupeHajfaHulaJaffaJardenitJaszczurówkaJerozolimaJerychoJezioro Galilejskie tj. GenezaretKafarnaumKalwaria PacławskaKalwaria ZebrzydowskaKamieniec PodolskiKana GalilejskaKapadocja – Kaplica SykstyńskaKatakumby Świętego KalikstaKazimierz DolnyKevelaerKigali KlembówKoloniaKomańcza – Konya (Ikonium) – Kościół Kazania na GórzeKościół Prymatu PiotraKościół Rozesłania Apostołów („Domus Galilaeae”)Kowno Kraków ŁagiewnikiKraków MogiłaKrzemieniecLa SaletteLancianoLaodycea – Lawra PoczajowskaLeżajskLisieuxLitwa (Ostra Brama - Wilno)LizbonaLoretoLourdes –  ŁomżaLudźmierz  – ManopelloMariampolMariankiMassadaMiletMonrealeMonte CassinoMonte San AngeloMont-Saint-MichelMuzea WatykańskieMuzeum Yad Vashem NazareNazaretNeversNiepokalanówOboryOkopy św. TrójcyOleskoOrawkaOstrówekParay-le-MonialParyżPelplinPergamon (Bergama) PłockPoczajówPodegrodziePortoPragaPueblaPustynia NegewQumran Remera RuhondoRóżanystokRwanda (Kibeho)RywałdSan Giovanni RotondoSantaremSantiago de CompostelaSintraSkała PodolskaSokółkaStambułStary SączStoczek WarmińskiStudzienicznaSuchowolaSupraślSwarzewoSykomora ZacheuszaSynagoga Grobu DawidaSzawleŚwięta LipkaŚwięta WodaTabghaTaorminaTarsTomarToruńToursTrembowlaTrojaTrokiTurcjaTyberiadaUkraina (Lwów)ValinhosWadowiceWatykanWejherowoWesterplatteWieczernik i Bazylika Zaśnięcia NMPWigryWłocławekZakopaneZakopane CyrhlaZakroczymZbarażZiemia ŚwiętaZuzelaŻółkiew